Reset Password

Guests
Adults
Ages 13 or above
0
Children
Ages 2 to 12
0
Infants
Under 2 years
0
Close

₴ 500 to ₴ 10.000

More Search Options
Your search results
07/21/2019

Визначні місця Львова

Церква святої Параскеви П’ятниці

вул. Богдана Хмельницького 77.

Церква святої Параскеви П'ятниці у Львові

Нижні частини стін, вочевидь, належить до ХІV-XV ст. Це один із найдавніших зразків тридільних храмів із гранчастою абсидою. Відбудована на старому підмурку  у 1643-1645 рр. Мала оборонний характер, про що свідчать бійниці, які вціліли. Архітектура споруди не має чіткого стильового окреслення і являє собою ремінісценцію історичних стилів. Найціннішим є іконостас – один із найдавніших в Україні. Складається більш як із 70 ікон, розташованих у п’ять ярусів. Це синтез малярства та декоративної різьби.


Монастирська церква Святого Онуфрія

вул. Богдана Хмельницького 36.

Пов’язана з давньоруським Львовом. Сучасний вигляд — це конгломерат різночасових нашарувань. Близько 1518 р. князь К. Острозький збудував муровану церкву, що стала основою сучасної споруди. Добудовувалась і перебудовувалась протягом століть. У 1902 р. за проектом Е. Ковача зодчий І. Левинський спорудив північний неф, завдяки чому пам’ятка має вигляд тринефного храму.


Церква Святого Отця Миколая Чудотворця

вул. Богдана Хмельницького 28.

Збудована між 1264 і 1340 рр. Храм Святого Миколая — найдавніша пам’ятка архітектури міста — будувався, вочевидь, як родинна усипальня галицьких князів, що зумовило його планово-просторову композицію. У плані являє собою тридільну споруду з двома каплицями по боках. В абрисі має вигляд своєрідної хрещатої будівлі. Церква пов’язана також із традиціями балканської та вірменської архітектури.


Храм Іоанна Хрестителя

пл. Старий Ринок 3.

Храм Івана Хрестителя  Львів

Споруджений у 1250 р. (в деяких джерелах -1270 р.) для дружини князя Лева Констанції — доньки угорського короля Бели ІV. Перебудови змінили його первісний вигляд. За іншими даними — це споруда готичного будівництва середини — другої половини XIV ст. У 1800 р. храм горів. Грунтовна реставрація (1887 р, архітектор Юліан — Октавіан Захаревич) кардинально змінила зовнішній вигляд пам’ятки надавши їй рис неороманського стилю.


Ансамбль монастиря бенедиктинок

вул. Вічева 2

Церква і монастир бенедиктинок

Ансамбль монастиря  (1595 р.) – костел і монастир — споруджувався з участю архітектора П. Римлянина, пізніше реставрація арх. М. Урбанік. Має яскраво виражений оборонний характер. Костел — невелика кам’яна, прямокутна у плані споруда. До південно-східної частини прилягає двоповерховий будинок келій, який зберігає прийоми та елементи ренесансної архітектури. Комплекс оточений мурами з бароковою брамою XVII ст. Діючий Свято-Покровський монастир Сестер Студійського Уставу.


Костел Марії Сніжної

вул. Сніжна 1.

Церква Матері Божої Неустанної Помочі

Споруджений у XIII-XIX ст. Був заснований поблизу торговельної площі стародавнього Львова і вперше згадується в документах 1352 р. Перебудовувався після пожеж 1623 і 1683 рр. Свій теперішній вигляд дістав під час реставрації у 1880-х рр., проведеної за проектом Юліана — Октавіана Захаревича. Будинок що зберігає початкову структуру, являє собою однонефну споруду з гранованою абсидою і квадратною двоярусною дзвіницею. На осі головного фасаду розташовані парадні сходи. Спершу в інтер’єрі були фрески, виконані у 1750-1751 рр. С. Строїнським. На їх місці у XIX ст. художник Є. Лепший виконав нові, які імітують мозаїку. Зараз — діюча Церква Матері Божої Неустанної Помочі.


Національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької

просп. Свободи 28.

Збудований у 1897-1900 рр. за проектом архітектора З. Горголевського. Найтиповіший зразок еклектичних монументальних споруд у Львові. Будинок театру зайняв ключове місце в ансамблі головного проспекту. Побудовано з використанням форм і деталей ренесансу та інших архітектурних стилів. У плані — прямокутник. Головний вхід закцентовано трьома порталами з арковими лоджіями над ними, розділеними спареними коринфськими колонами. Будинок насичений скульптурним і малярським декором, в оформленні інтер’єру використані мармур, ліпні орнаменти, позолота і декоративний живопис у формах пізнього класицизму. Театр має пишно декорований фасад. Багате оформлення інтер’єрів театру.


Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької

вул Лесі Українки 1.

Будинок споруджено у 1837-1842 рр. Й. Зальцманом за проектом віденського архітектора Л. Піхля. Масивний, строгий формами куб театру дуже близький до архітектури ратуші. Свого часу це був один з найбільших театрів Європи. Реконструкція відбулась 1940 р.


Ансамбль споруд вірменської громади

вул. Вірменська 7-13.

Дзвіниця Вірменського собору у Львові

Вірмени у Львові оселилися у XIII ст. В одному з найкращих куточків середмістя вони заснували вулицю Вірменську. тут виник цілий ансамбль споруд, чільною серед яких є Вірменський собор (1363 – 1370 рр.). Протягом віків він оновлювався, реконструювався. Найдавніша східна частина проходить із XIV ст., середня — з XVII, а західна — з початку XX ст. У композиційному та конструктивному вирішенні собору простежується поєднання традицій вірменського національного та місцевого будівництва. 

Над входом на подвір’я стоїть вежа дзвіниця (1571 р. архітектор П. Красовський). У XVII та  XVIII ст. споруда реставрувалася; її завершення походить із кінця XIX ст. На подвір’ї навпроти абсид височить пам’ятна декоративна колона  з фігурою Святого Христофора (1726 р.), поряд — палац вірменського архієпископа (XVII-XVIII ст.). 

Будинок “Пір року” (вул. Вірменська 23) таку назву отримав у ХІХст., коли після реконструкції на фасаді середньовічної кам’яниці з’явилися рельєфи “Весна”, “Літо”, “Осінь”, “Зима” та фриз зі знаками зодіаку.


Ансамбль монастиря домініканів

вул. Ставропігійська 1.

Домініканський костел (архітектор Ян де Вітте) одна з найвеличніших барокових споруд міста. У плані костел утворює еліпс, що завершується могутньою банею, яку підтримують вісім пар колон. Інтер’єр собору прикрашають 18 барокових дерев’яних різьблених фігур святих домініканського ордену. Алебастрові надгробки XVI ст. в інтер’єрі збереглися з первісного готичного храму, а мармуровий, роботи скульптора Б. Торвальдсена, — споруджено 1816 року. До складу ансамблю входить монастир (XVI – XVII ст.) та дзвіниця 1865 р. Нині в костелі діє музей історії релігії.


Костел Кармелітів Босих

вул. Винниченка 22.

Костел і монастир кармелітів босих (Львів)

Спорудження розпочато 1634 р., і тривало довго. Автором вважається архітектор Я. Покора (Покорович). Вежі на головному фасаді запроектовані архітектором А. Вондрашкою у 1835 – 1839 рр., було завершено під час реставрації 1906 р., яку провадив архітектор В. Галицький. Укріплений монастир у XVII ст. являв собою оборонний комплекс, який зміцнював зі сходу систему міських фортифікаційних споруд. Пам’ятка кам’яна, тринефна, без абсид, до неї примикає прямокутний у плані будинок келій із внутрішнім двориком. Головний західний фасад розчленований пілястрами, завершений високим шпилем, фланкованим двома баштами з багатоярусними бароковими за характером завершеннями. Костел перекритий склепінням. Інтер’єр вирішено у стилі бароко, прикрашено у 1731 – 1732 рр. розписом, який зберігся у склепіннях центрального нефа і належить пензлеві італійського маляра Дж. К. Педретті та його учня Б. Мазуркевича. Картини на сюжети з історії кармелітського ордену виконані Г. Чайковським. Скульптури у нефах створив львівський скульптор 2-ї половини XVII століття Антон Штиль. Вежі на головному фасаді, запроектовані архітектором Алоїзом Вондрашкою у 1835–1839, були завершені під час реставрації 1906 р., яку провадив архітектор Владислав Галицький. Нині — Монастир Отців Монахів Студійського Уставу.


Ансамбль площі Ринок

площа Ринок.

Південна сторона площі Ринок; ліворуч будинок ратуші й скульптура Нептуна

Площа виникла в XIV ст., розташована в центрі старого Львова. Посідає особливе місце в цивільному будівництві міста. Разом із ратушею є одним із найкращих його архітектурних ансамблів. Площа — майже квадратної форми (142х129м), із чотирьох боків її оточують 44 різнорідних за часом та стилем (ренесанс, бароко, ампір) будинки. Майже всі вони тою чи іншою мірою і в різні часи зазнали змін — перебудов, реставрацій, надбудов верхніх поверхів. Архітектурне обличчя площі склалося у другій половині XVI – на початку XVII ст. в добу становлення та розвитку львівського ренесансу. У створенні ансамблю брали участь найкращі архітектори —  Петро КрасовськийМартин ГрадовськийПетро з БарбониПавло РимлянинБернард МеретинСебастьян Фесінґер та інші.


Ансамбль Успенської церкви

вул. Руська 7 – Підвальна 9

Церква Успіння Богородиці (1591 – 1629 рр., архітектори П. Римлянин, В. Капинос, А. Прихильний), вежа-дзвіниця Корнякта (1572-1578 рр., архітектор П. Барбон) і каплиця Трьох святителів (1578-1590 рр., архітектор А. Підлісний) – збудовані львівським братством. Це зразок мистецької доскональності у ренесансній архітектурі Львова, де вдало поєднано засади цого стилю з місцевими традиціями будівництва.

В об’ємно-просторовій композиції Успенської церкви втілено традиційний тип українських триверхих дерев’яних храмів. Побудована з великих білокам’яних блоків. Стіни оздоблені тосканськими пілястрами й доричним фризом, різьбленим у камені. У церкві збереглися ікони (1630-1638 рр.), виконані Ф. Сеньковичем та М. Петрахновичем, мистецькі пам’ятки XVIII-XIX ст., вітражі 1920-1930 рр. роботи Петра Холодного. Тепер тут розміщена Свято-Успенська церква. Вежа Корнякта споруджена коштами львівського купця К. Корнякта. Чотириярусна, квадратна в плані вежа завершена бароковим шоломом. За досконалістю і красою форм не поступається найкращим спорудам Європи того часу. Каплиця Трьох святителів відбудована після пожежі у 1671 р. членом Успенського братства О. Балабаном, тому вона ще називається Балабанівською.


Костел єзуїтів

вул. Театральна 11

Перший провісник стилю бароко у Львові, збудований у 1610-1630 рр. архітектором Дж. Бріано (тут бачимо наслідування архітектури церкви Іль Джезу видатного італійського архітектора Дж. Віньйоли). Костел тринефний, зі слабо вираженою зовні гранчастою абсидою. Бокові нефи щодо центрального дуже низькі і вузькі, над ними збудовано галереї — емпори. Домінуючим є головний фасад, прикрашений пілястрами, нішами та сильно розвиненим карнизом. У нішах вміщено статуї. Костел — одна з найбільших культурних споруд Львова: його довжина 41-м, ширина 22,5-м, висота 26-м. З південного боку абсиди у 1702 р. споруджено чотиригранну вежу (архітектор В. Годний), яка була найвищою у місті (розібрано 1830 року). У 1740 р. склепіння розписали художники Франциск і Себастьян Екштейни. Поряд із костелом — триповерховий будинок колишньої єзуїтської колегії.


Катедральний (Латинський) собор

пл. Катедральна 1

Собор закладений у 1360 р. Першим його будівничим був Петро Штехер, а завершували архітектори Йоахім Гром і Амброзій Рабіш. Хори збудував Ганс Блехер у 1493 р. Форми собору строгі, величаві. Особливе враження справляє інтер’єр із високими стрункими колонами, на які спираються стрілчасті арки та склепіння з готичними нервюрами. Під час реставрації 1760-1778 років, яку проводив талановитий львівський архітектор Петро Полейовський, готичні форми поступилися місцем модним тоді бароковим. Вежа костелу одержала барокове завершення, до абсиди з двох боків прибудовано двоповерхові приміщення, із західного боку притвор. Для інтер’єру Петро Полейовський запроектував нові вівтарі. Скульптуру до них виконали Матвій Полейовський та Ян Овідський. Фресковий живопис належить пензлеві львівського маляра С. Строїнського (1719-1802 рр.). Тепер тут Катедра Львівська обряду латинського.

Каплиця Боїмів (1609-1615 рр., автор імовірно А. Бемер). була збудована як родова усипальниця для родини львівського патриція Ю. Боїма. За архітектурою і різьбою це виняткове явище у всій Східні Європі: немає іншої такої споруди, що була б суцільно вкрита барельєфами як зовні, так і всередині. Об’ємно-просторова композиція будівлі має спільні риси з українською архітектурою.


Ансамбль споруд монастиря бернардинців

пл. Соборна 1-3

Становив окрему фортифікаційну одиницю за межами міських мурів. Ансамбль складається із костелу, монастирських будинків, дзвіниці (1734 р.), пізньобарокової ротонди над криницею (1761 р.), оборонних мурів та декоративної колони (1736 р.). Бернардинський костел св. Андрія (1600-1630 рр.), архітектори Б. Авелідес, П. Римлянин, пізніше – А. Прихильний. Стиль будівлі не однорідний і поєднує в собі риси італійського та німецького ренесансу, що пояснюється участю у споруджені костелу різних майстрів. Пишний інтер’єр (перша половина XVIII ст.) – у стилі бароко. Діючий храм Святого Андрія Первозваного.


Собор святого Юри

пл. Святого Юра 5

Собор святого Юра

Собор був збудований на місці храму XIV ст. у 1744-1770 рр. за проектом Б. Маретина. Зі спорудженням бічних корпусів, митрополичих покоїв та огорожі в 70-х рр. XVIII ст. склався один із найкращих архітектурних ансамблів не тільки Львова, а й усієї України. Це перлина української барокової архітектури. Над внутрішнім оздобленням пам’ятки працювали скульптори С. Фесінгер, М. Філевич, художники Л. Долинський, Ю. радивилівський.


Оссолінеум — наукова бібліотека імені Василя Стефаника

вул. Стефаника 2

Львівська національна наукова бібліотека України імені Василя Стефаника

Приклад архітектури класицизму. Будинок перебудований з жіночого монастиря кармеліток взутих (XVII ст.). У 1827 р. інженер Ю. Бем запропонував проект перебудови, що передбачав використання збережених фрагментів монастиря і костелу. За проектом Бема до головного корпусу прилягли з боків флігелі, які утворювали типовий для класицизму замкнений двір — так званий курдонер з двома брамами в металевій огорожі. Тепер це П-подібна в плані будівля, головний фасад якої виділено ризалітом із портиком корінфського ордера. Будівництво бібліотеки вели Ю. Бем в 1827-1830 рр., Й. Зальцман в 1830-1840 рр., В. Шмідт в 1841-1850 рр.


Палац Потоцьких

вул. Коперника 15

Перший палац збудовано у стилі класицизму за проектом архітектора Ігнатія Хамбреза. Це була двоповерхова прямокутна в плані будівля із високим дахом. Фасад симетричний з центральним ризалітом, увінчаним аттиком з балюстрадою. Перший ярус фасаду рустований, другий ярус ризаліту декорований шістьма парами іонічних пілястр.

Палац було розібрано у 1860—1861 рр. Однак спорудження нової резиденції затягнулось на три десятиріччя. Будівництво розпочалось лише у 1880 р.

Новий палац був збудований у стилі бароко, епохи французького короля Луї XIV за проектом французького архітектора Луї Альфонса Рене Довернь (фр. Louis Dauvergne). Проект модифіковано львівськими архітекторами Юліушем Цибульським та Людвіком Балдвіном-Рамултом і реалізовано під їх керівництвом. 1892 року проект експонувався на будівельній виставці у Львові.


Інформація та фото взяті з Вікіпедії

Category: Articles
Share

Leave a Reply